Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:30, 12:00-16:30
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
Možnosti platby

Dobierka
Dobierka

Platba kartou
Platba kartou

Bankový prevod
Bankový prevod

Hotovosť
Hotovosť

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Voľba správnej filtračnej vložky
26.02.2020
Komentáre (0)

Voľba správnej filtračnej vložky

Pri voľbe správnej filtračnej vložky je dôležité vedieť, kde je filter namontovaný. Či je filter osadený v podtlaku, najčastejšie v sacom potrubí pred čerpadlom - bližšie info v tomto článku, alebo v potrubí pod tlakom, čo je väčšina prípadov a tým sa aj budeme venovať v tomto článku.

Rovnako dôležité je premyslieť si, čo vlastne chceme z vody filtrovať. Obsahuje voda hrubšie nečistoty, ako piesok, čiastočky hrdze, alebo je zakalená (zafarbená) jemnou nečistotou?

Veľkosť filtračných vložiek sa udáva v palcoch. Najrozšírenejšie sú filtre s výškou vložky 10" asi 254mm. V tejto veľkosti je obvykle aj najväčšia ponuka. Ďalšie rozmery v ponuke sú 5" asi 127mm, 7" asi 178mm a 20" asi 508mm.

Hustota filtračných vložiek sa udáva v jednotkách  mikrometer - mikron [μm], pričom 100 μm = 0,1 mm. Teda nižšie číslo na filtračnej vložke znamená jej vyššiu hustotu a lepšiu schopnosť zachytávať nečistoty. Avšak vyššia hustota vložky znamená aj jej nižší prietok a rýchlejšie zanášanie.

Vložky s malou hustotou asi 60 až 250 μm sa obvykle skladajú z plastovej kostry, na ktorej je natiahnutá jemná plastová sieťka. Existujú aj drahšie verzie so sieťkou z nerezu. Vložky sú obvykle premývateľné a viacnásobne použiteľné. Tieto vložky sú najvhodnejšie na základnú filtráciu hlavne piesku, hrdze, mechanických nečistôt a sedimentov.

Hustejšie vložky 10 až 50 μm sú najčastejšie z lisovaného, alebo navíjaného polypropylénu. Tieto vložky umožňujú jemnú filtráciu vhodnú na jemný piesok, hrdzu, zákal, vodný sliz a pod. Vložky sa po zanesení nedajú vyčistiť a musia sa nahradiť novými.

Vyššiu hustotu 0,5 až 5 μm majú obvykle vložky z kvalitného lisovaného polypropylénu. Sú vhodné na jemnú mikrofiltráciu zákalu a zafarbenia vody. Niektoré z týchto vložiek sa vyrábajú aj z antibakteriálneho materiálu. Vložky sa po zanesení nedajú vyčistiť a musia sa nahradiť novými.

Najhustejšie filtračné vložky s hustotou 0,3 μm sú najčastejšie vyrobené z porézneho keramického materiálu a umožňujú veľmi jemnú mikrofiltráciu vhodnú na zachytávanie baktérií, cýst a podobne.

Najjemnejšiu filtráciu v mieste odberu vody umožňujú filtračné systémy s membránou reverznej osmózy a tieto systémy si bližšie popíšeme v ďalšom článku.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi